wtorek, 19 listopad 2019 19:04

Zajęcia Chemik detektywem

W ramach Klasy Akademickiej nasi uczniowie brali udział  w zajeciach na wydziale chemii UAM.
niedziela, 17 listopad 2019 19:57

Spotkanie z powstańcem warszawskim

5 listopada uczniowie klas 7 i 8 z naszej szkoły w ramach akcji BohaterON mieli okazję wziąć udział w zorganizowanym przez X Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu spotkaniu z prawdziwym świadkiem historii, panem Zbigniewem Grochowskim - powstańcem warszawskim i członkiem Szarych Szeregów. Pan Zbigniew opowiedział uczniom o swojej działalności w harcerstwie, w którym zajmował się głównie małym sabotażem, a także pokazał nam wykonane przez siebie w trakcie wojny zdjęcia dokumentujące tragiczne dni powstania.spotkanie powstaniec warszawski
niedziela, 17 listopad 2019 19:51

Wyniki konkursów bibliotecznych

Wyniki konkursów bibliotecznych ogłoszonych z okazji „Października - Miesiąca Bibliotek Szkolnych”

Wyniki konkursu plastycznego dla klas 1-3 pt.: ”Książka może mieć różny kształt”

    Marcin Wróblewski kl. 2c
    Ola Janosik kl. 3a oraz Kamila Borkowska kl. 3b

Wyniki konkursu dla kl. 4-6 na plakat promujący Bibliotekę Szkolną wykonany techniką cyfrową

    Magdalena Czubak kl. 4c

Wyniki konkursu fotograficznego sleeveface dla klas 7-8

    Natalia Lembicz kl. 7c
    Dominika Szyler kl. 7d oraz Magdalena Furmaniuk kl. 7c

niedziela, 17 listopad 2019 19:45

Pasowanie na Czytelnika

15 listopada do grona Czytelników naszej biblioteki oficjalnie dołączyli Uczniowie kl. 1b! Krótkie przedstawienie przygotowali dla nich starsi koledzy i koleżanki z kl. 8d. Życzymy pierwszoklasistom, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód i wiedzy. Niech książki rozwijają Waszą wyobraźnię, ciekawość świata i umiejętności! Zapraszamy do odwiedzin.
środa, 13 listopad 2019 18:07

Wyjazd do miejsc związanych z II wojną światową

Napisane przez
27 września 2019 r. uczniowie klas VII oraz VIII brali udział w wyjeździe studyjnym do miejsc w Wielkopolsce związanych z II wojną światową. Zwiedzili Muzeum Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, gdzie w czasie okupacji działał przejściowy obóz pracy. Następnie odwiedzili Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Zapalili znicz w miejscu pamięci w Lesie Rzuchowskim.
Miło nam poinformować, że praca Mikołaja Bialika z kl. 6g pt.: „Mewy – Królowe Bałtyku” została wyróżniona w konkursie fotograficznym dla Szkół Miasta Poznania „Ptaki chronione w Polsce”. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Biblioteka Ekologiczna. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 23. 10.2019r. w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu. Gratulujemy!
ukradzione dziecinstwoInstytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa nr 51 w Poznaniu zapraszają na wystawę „Ukradzione dzieciństwo”.
Wystawa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje, jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.
Dzieciństwo to zwykle najpiękniejszy okres w życiu człowieka, pełen nadziei, ufności, beztroskiej zabawy i miłości. Wówczas buduje się własną tożsamość, odkrywa piękno i różnorodność otaczającego świata, definiuje i ugruntowuje postawy moralne na całe życie, uczy się altruizmu.
Świat tych doznań obecny był w życiu młodego pokolenia – urodzonego i wychowanego raz pierwszy od 123 lat w wolnej, niepodległej Polsce.
W 1939 r. wybuch wojny sprawił, że świat ten przestał istnieć – zastąpiły go groza, bezprzykładne okrucieństwo, codzienne świadectwo śmierci. Czy młody człowiek w tym obcym sobie świecie miał jeszcze jakiś wybór? Czy stać go było na demonstrację postaw heroicznych – ocalenie resztek humanizmu i własnego dzieciństwa?
O wyborach między byciem ofiarą, biernym obserwatorem a obrońcą opowiada właśnie prezentowana wystawa.
Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. – ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych. Czy my sami nie przekazujemy nieświadomie tej traumy – to niestety wciąż aktualne pytanie do każdego z nas.

Miejsce: Poznań – Szkoła Podstawowa nr 51, os. Lecha 37
Termin: 7-30 listopada 2019
sobota, 09 listopad 2019 10:15

Olimpiada Przedszkolaka

Czwartkowy poranek w Szkole Podstawowej nr 51 stał pod znakiem rywalizacji najmłodszych adeptów sportu. 31 10.2019 po raz kolejny, na zaproszenie dyrekcji SP 51 do igrzysk przystąpiły maluchy z okolicznych zaprzyjaźnionych z nami przedszkoli. Hala namiotowa rozbrzmiewała głośnym dopingiem, tętniła radosnymi okrzykami zwycięzców. Hasłem przewodnim była dobra zabawa. Celem promowanie zdrowia i dobrze pojętej sportowej rywalizacji. Dziecięcym zmaganiom przyglądali się: Pan Mariusz Wiśniewski pierwszy zastępca prezydenta Poznania, Dariusz Kozelan pracownik do spraw rozwoju sportu szkolnego Urzędu Miasta Poznania i oczywiście Pani Dyrektor SP 51 Kamilla Pona. Goście dekorowali złotymi medalami małych „olimpijczyków" bo w tych igrzyskach każdy startujący maluch jest zwycięzcą."

tekst i zdjęcia: Michał Gwoździk
31 października nasza szkoła gościła panią Magdalenę Kaczmarek Kemnitz - mistrzynię świata w wioślarstwie, reprezentantkę Polski na XXVIII  Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, wielokrotną medalistkę mistrzostw Polski  i akademickich mistrzostw Europy w wioślarstwie, a obecnie psycholożkę sportu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wzmacnianie kompetencji przywódczych u dziewcząt”. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób stres może pozytywnie wpływać na wyniki w sporcie, jak wyznaczać sobie cele i drogę do ich realizacji oraz jak zdrowo podchodzić do treningów.
O.Farynowicz, E.Isajewicz

Strona 1 z 12