poniedziałek, 29 listopad 2021 13:31

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Miasto Poznań otrzymało w 2021 roku dofinansowanie z tytułu realizacji rządowego programu pn. "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025". Program przeznaczony jest na dofinansowanie zadania polegającego rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, realizowanego w ramach Priorytetu 3 "Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych" (Kierunek interwencji: 3.1. "Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego" oraz Kierunek interwencji: 3.2. "Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych"). Dotacja dla Miasta Poznania z budżetu państwa z tytułu realizacji tego programu wynosi: 110.500,- Całkowita wartość programu wynosi natomiast 138.125,

czwartek, 04 listopad 2021 09:23

Akcja czytaj!

Zachęcamy do skorzystania z akcji, w którą włączyła się biblioteka szkolna. 
Ruszyła kolejna edycja akcji Czytaj PL i Upoluj swoją książkę. Kod QR zapewniający dostęp do bezpłatnych 12 tytułów jest już aktywny.
Zobacz plakat

środa, 03 listopad 2021 16:09

PAŹDZIERNIK MIĘSIĄCEM MUZYKI W SP 51

Październik upłynął nam pod znakiem dwóch wydarzeń muzycznych.
1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki natomiast 25 października Międzynarodowy Dzień Opery. Postanowiliśmy uczcić obie okazje grając cały miesiąc na instrumentach, śpiewając i słuchając muzyki, co zostało uwiecznione na nagraniach.
29 października gościliśmy w szkole dwoje artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu – panią Karolinę Zdrojkowską – Pytlak i pana Adama Glapiaka,  którzy najpierw opowiedzieli o swojej pracy a później zaśpiewali dla nas solo i w duecie.
Nie zabrakło oczywiście naszego szkolnego hymnu, który klasy 4 – 7 śpiewały na każdych zajęciach  z muzyki, natomiast podczas zajęć z plastyki przygotowaliśmy prace o instrumentach muzycznych, których wystawa odbyła się w holu szkoły.

1. kl. 4b wykonała hymn naszej szkoły (muz. I sł. Sławomir Szkudlarek)

2. kl. 5a zagrała na dzwonkach chromatycznych z towarzyszeniem nauczyciela muzyki na pianinie szantę pt. „Wesoły marynarz”.

3. kl. 6c zagrała na dzwonkach chromatycznych z towarzyszeniem nauczyciela muzyki na pianinie „Odę do radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.

4. kl. 7e zagrała na dzwonkach chromatycznych z towarzyszeniem nauczyciela muzyki na pianinie fragment „Tańców połowieckich” Aleksandra Borodina.

5. Antoni Brzeziński z kl. 7a wykonał na pianinie 'Heart of courage' Thomasa J. Bergersena.

6. Grupa świetlicowa z kl. 2 wykonała na dzwonkach diatonicznych dawną melodię francuską „Ah! vous dirais-je, Maman”.

7. Jan Kaniewski z kl. 4d wykonał na pianinie fragment utworu Michaela Jacksona pt. 'Billie Jean'

8. Jeremiasz Kowalewski z kl. 6c zagrał na kalimbie „Odę do radości” pochodzącą z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.

9. Jaśmina Kurkowiak z kl. 4c wykonała na pianinie fragment słynnej arii „La donna è mobile” z opery Giuseppe Verdiego pt. „Rigoletto”.

10. Leonard Baganc z kl. 7a zagrał na pianinie utwór Enyi pt. 'Watermark'.

11. Sara Jackiewicz z kl. 4b wykonała grając na ukulele i śpiewając utwór Sanah pt. 'No sory'.

12. Zofia Szumska z kl. 7d zaśpiewała piosenkę Anny Jantar pt. „Tyle słońca w całym mieście”.

13. Vladyslav Rubych z kl. 7g zagrał na saksofonie dwa utwory autorstwa De Haske o tytułach: 'The Church Organ' oraz 'Plucking the Guitar'.

14. Artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu – Pani Karolina Zdrojkowska – Pytlak oraz Pan Adam Glapiak wykonali duet „Là ci darem la mano” z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta pt. „Don Giovanni”.

opracowała: Marta Glapiak

wtorek, 02 listopad 2021 17:44

DZIEŃ MAKARONU "VIVA LA PASTA!"

Dnia 25 października 2021 klasy I-III obchodziły Światowy Dzień Makaronu.
wtorek, 26 październik 2021 15:53

Plebiscyt Głosu Wielkopolskiego...

Miło nam poinformować, że nasza szkoła jak i troje naszych nauczycieli zostało nominowanych w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego w kategorii "Szkoła Roku" i "Nauczyciel na medal".

Nominowani nauczyciele to:

pan Damian Borowski
pani Paulina Sadowska
pani Małgorzata Kubiatowicz

Głosowanie kończy się 02-go grudnia o godzinie 21.30 
Zagłosować można poprzez link lub sms.

Glosowanie na szkołę:
https://gloswielkopolski.pl/p/kandydat/szkola-podstawowa-nr-51%2C2248757/ lub sms ??? o treści: SPN.548 na numer 72355

Głosowanie na pana Damiana Borowskiego:
https://gloswielkopolski.pl/p/kandydat/damian-borowski%2C2277547/#coin-plebiscyty lub sms o ???treści: FPN.59 na numer 72355

Głosowanie na panią Paulinę Sadowską:
https://gloswielkopolski.pl/p/kandydat/paulina-sadowska%2C2277589/ lub sms o treści FPN.78 na numer 72355

Głosowanie na panią Małgorzatę Kubiatowicz:
https://gloswielkopolski.pl/p/kandydat/malgorzata-kubiatowicz%2C2288299/ lub sms o treści DPN.741 na numer 72355

Koszt smsa w głosowaniu 2.46 z VAT

Dziękujemy za nominacje.

Nominowanym nauczycielom gratulujemy i trzymamy kciuki!
Szczegółowe informacje na temat plebiscytu znajdują się pod linkiem:
https://gloswielkopolski.pl/wielki-plebiscyt-edukacyjny-rozpoczety-glosuj-na-nauczycieli-przedszkola-szkoly-i-uczelnie-lub-zglos-swoich-kandydatow-do/ar/c5-15836535
poniedziałek, 25 październik 2021 08:45

Wykład o Powstaniu Wielkopolskim

Nadchodzące listopadowe dni skłaniają nas do rozmyślań nad zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości. Przy tej okazji należy również pamiętać o dzielnych Wielkopolanach i Wielkopolankach, którzy pragnęli, aby Wielkopolska z Poznaniem na zawsze stała się częścią odradzającej się ojczyzny. Powstanie Wielkopolskie było tego pragnienia najlepszym dowodem. Uczniowie klas ósmych mieli okazję posłuchać ciekawego wykładu na temat historii Powstania Wielkopolskiego, który poprowadził historyk Marcin Podemski. Nasza szkoła otrzymała również piękną wystawę dotyczącą omawianego tematu.wyklad
poniedziałek, 18 październik 2021 16:03

Pasowanie na ucznia

14 października uczniowie klas pierwszych zostali z rąk Pani Dyrektor Kamilli Pony oficjalnie pasowani na Uczniów Szkoły Podstawowej nr 51 . Każdy uczeń zobowiązał się do sumiennego wykonywania obowiązków szkolnych i godnego reprezentowania szkoły. A na twarzach Rodziców cóż.... łzy wzruszenia.
Gratulujemy Pierwszoklasistom i witamy w SP51.
poniedziałek, 18 październik 2021 15:55

Pasowanie na czytelnika.

Jak co roku, uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.
Z tej okazji dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Podczas uroczystego ślubowania uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników.
Na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w tej uroczystości. Tego dnia każdy mógł po raz pierwszy wypożyczyć sobie książkę .
niedziela, 17 październik 2021 18:38

UCZNIOWIE SP 51 NA SZLAKU PAMIĘCI

Dla tych

którzy odeszli w nieznany świat,

płomień na wietrze

kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów

pod cmentarnym murem

i niebo jesienne

u góry …

Danuta Gellnerowa - Dla tych, którzy odeszli

Zapomniane groby, omijane z daleka, ukryte w gęstej trawie, często pozostawione same sobie. Ilekroć 1 listopada odwiedzając kwatery bliskich widzimy zaniedbany, zapomniany grób, na którym od lat nikt nie zapalił świeczki.

W ostatnią sobotę 16 października nasi uczniowie wzięli udział w akcji Szlak Pamięci, która ma na celu uczczenie zasłużonych dla naszego miasta i regionu osób, żołnierzy, powstańców wielkopolskich, poprzez zapalenie zniczy na grobach oraz ich uporządkowanie.

Pierwszym miejscem na naszym szlaku był poznański cmentarz na Miłostowie. Celem, jaki sobie postawiliśmy było odwiedzenie kwatery, na której są pochowani żołnierze polscy, polegli w czasie II wojny światowej i zmarli w szpitalach, w wyniku odniesionych ran. Uczniowie oczyścili pomnik upamiętniający bohaterów z liści i brudu, zapalili znicze.

Następnie udaliśmy się do grobu Pani Krystyny Feldman – aktorki urodzonej w 1916 roku we Lwowie. Od roku 1976 występowała na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu, a od 1983 roku Teatru Nowego w Poznaniu. To między innymi głosami dzieci z Poznania w tym i uczniów naszej szkoły w roku 2006 otrzymała Order Uśmiechu przyznany przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Zmarła 24 stycznia 2007 roku. Na grobie Pani Krystyny położyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Pamięć, płynie wciąż z prądem nowych dni, lecz czasu zamieć nierzadko gubi piękne sny, młodości czysty kwiat, radości pełen świat …

                                                                       Marek Grechuta Pamięci Wierszy

W tekście zostały wykorzystane informacje z portalu internetowego Wikipedia.

                                                                                              Dariusz Biały


Strona 1 z 20