niedziela, 17 październik 2021 18:38

UCZNIOWIE SP 51 NA SZLAKU PAMIĘCI

Dla tych

którzy odeszli w nieznany świat,

płomień na wietrze

kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów

pod cmentarnym murem

i niebo jesienne

u góry …

Danuta Gellnerowa - Dla tych, którzy odeszli

Zapomniane groby, omijane z daleka, ukryte w gęstej trawie, często pozostawione same sobie. Ilekroć 1 listopada odwiedzając kwatery bliskich widzimy zaniedbany, zapomniany grób, na którym od lat nikt nie zapalił świeczki.

W ostatnią sobotę 16 października nasi uczniowie wzięli udział w akcji Szlak Pamięci, która ma na celu uczczenie zasłużonych dla naszego miasta i regionu osób, żołnierzy, powstańców wielkopolskich, poprzez zapalenie zniczy na grobach oraz ich uporządkowanie.

Pierwszym miejscem na naszym szlaku był poznański cmentarz na Miłostowie. Celem, jaki sobie postawiliśmy było odwiedzenie kwatery, na której są pochowani żołnierze polscy, polegli w czasie II wojny światowej i zmarli w szpitalach, w wyniku odniesionych ran. Uczniowie oczyścili pomnik upamiętniający bohaterów z liści i brudu, zapalili znicze.

Następnie udaliśmy się do grobu Pani Krystyny Feldman – aktorki urodzonej w 1916 roku we Lwowie. Od roku 1976 występowała na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu, a od 1983 roku Teatru Nowego w Poznaniu. To między innymi głosami dzieci z Poznania w tym i uczniów naszej szkoły w roku 2006 otrzymała Order Uśmiechu przyznany przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Zmarła 24 stycznia 2007 roku. Na grobie Pani Krystyny położyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Pamięć, płynie wciąż z prądem nowych dni, lecz czasu zamieć nierzadko gubi piękne sny, młodości czysty kwiat, radości pełen świat …

                                                                       Marek Grechuta Pamięci Wierszy

W tekście zostały wykorzystane informacje z portalu internetowego Wikipedia.

                                                                                              Dariusz Biały